provse.in.ua на Facebook

ПІЗНІЙ ТОКСИКОЗ ВАГІТНИХ: ПРИЧИНИ, СИМПТОМИ І ЛІКУВАННЯ

Пізній токсикоз або гестоз – це ускладнення, що виникає на пізніх термінах вагітності. Це небезпечний стан, при якому порушується робота нирок, серцево-судинної системи та мозку. Тому, на відміну від раннього токсикозу, який завершується до 16-го тижня вагітності і вважається нормою, пізній токсикоз потребує обов’язкового лікування.

Коли виникає гестоз

Пізній токсикоз найчастіше розвивається на 34-40 тижнях вагітності. Але він також може проявитися після 20-го тижня. Чим пізніше виникає гестоз, тим оптимістичніші прогнози його перебігу.

Найчастіше, гестоз виникає:

  • Під час першої вагітності;
  • При багатоплідній вагітності;
  • При наявності захворювань нирок, печінки і жовчного, ендокринних органів (щитовидна, підшлункова, наднирники);
  • Коли є підвищений тиск і надмірна вага у вагітної жінки;
  • Вік вагітної до 20 або після 35 років;
  • При спадковості.

Переважно, гестоз розвивається на фоні вже існуючих захворювань. Але, також зустрічається «чистий» гестоз, коли проблем зі здоров’ям у вагітної жінки раніше не спостерігалось.

Якщо під час першої вагітності гестозу не було, то імовірність зустрітись з ним при другій вагітності незначна.

Симптоми пізнього токсикозу

Характерні признаки гестозу – це підвищення артеріального тиску, який не збивається таблетками, білок в сечі і набряки. Також він може супроводжуватись головним болем, нудотою, помутнінням зору.

Протеїнурія (білок в сечі) в поєднанні з підвищенням тиску більше 140/90 завжди говорить про гестоз.

В залежності від ступеня тяжкості, розрізняють 4 стадії розвитку пізнього токсикозу.

Набряки – початкова стадія гестозу. Жінка стрімко набирає вагу (400-500 грам щотижня), обручка не знімається, взуття робиться тісним. Шкіра може почати пекти, а якщо натиснути пальцем на ногу біля кісточки, залишається ямка. Тиск підвищений. Набряки можуть бути прихованими. Тому слід контролювати набір ваги, спостерігати, чи відповідає кількість випитої рідини кількості, що виділяється. Слід обмежити споживання рідини, відмовитись від солі і звернутися до лікаря. Можливо, жінку необхідно буде госпіталізувати і назначити сечогінні препарати.

Нефропатія – наступна стадія гестозу, що виникає на підставі набряків або інших хронічних захворювань. У сечі виявляють білок. Артеріальний тиск підвищений. На цій стадії жінку кладуть до лікарні для проведення медикаментозного лікування.

Прееклампсія – третя стадія гестозу, при якій жінку терміново госпіталізують. Головною задачею є не допустити останньої стадії. Прееклампсія супроводжується порушенням роботи серця, нирок, легень, печінки, головними болями та порушенням зору.

Еклампсія – найтяжча стадія, що супроводжується втратою свідомості, судомами. Можливий набряк легень та інсульт у матері, є ризик загибелі матері і плода.

На пізніх стадіях гестозу лікарі можуть прийняти рішення про кесарів розтин.

Що відбувається при гестозі

Основа гестозу - це спазм всіх кровоносних судин, зменшення об'єму циркулюючої крові, порушення згортання крові. Органами, що найбільше страждають від нестачі кровопостачання, є нирки, печінка і головний мозок. Плацента, яка складається з судин, після їх спазму, не справляється із забезпеченням плоду киснем і поживними речовинами. Як наслідок, відбувається кисневе голодування плода і внутрішньоутробна затримки його розвитку.

Як попередити гестоз

Запобігти розвитку пізнього токсикозу можна, регулярно відвідуючи жіночу консультацію і уважно виконуючи вказівки свого лікаря. Щоразу перед консультацією необхідно здавати аналіз сечі, а на огляді в лікаря міряти тиск на двох руках.  Лікар повинен перевірити наявність набряків на кистях рук і на ногах.

Уважно прислухайтесь до свого стану. Якщо сеча стала темною чи мутною, необхідно терміново звернутись до лікаря і здати аналіз, не чекаючи наступного планового прийому. Високий тиск жінка може не відчувати, тому його варто контролювати. Потрібно спостерігати, чи об’єми сечі відповідають об’ємам випитої рідини. Самі по собі набряки ще не говорять про гестоз, проте, якщо вагітна жінка помітила їх у себе, необхідно обов’язково проконсультуватись з лікарем. Якщо лікар вважатиме, що є ризик розвитку гестозу, він скерує вагітну до вузькопрофільних спеціалістів (невропатолога, нефролога, окуліста, терапевта), назначить ряд аналізів і направить на УЗД з доплерометрією плоду.