provse.in.ua на Facebook

ПЛАНУВАННЯ ВАГІТНОСТІ: З ЧОГО ПОЧАТИ

Вагітність – один з найважливіших етапів у житті жінки. І для того, щоб уникнути багатьох стресових ситуацій, до вагітності слід підходити виважено і бути підготовленою.

Для початку потрібно відвідати кількох спеціалістів і здати ряд аналізів. Це не займе багато часу, але надасть майбутній мамі впевненості, що дитинка буде захищеною від небезпечних хвороб.

Ці аналізи все одно доведеться здавати вже під час вагітності, тому краще це зробити заздалегідь, щоб зайвий раз не хвилюватись, очікуючи на результат.

Підготовку до вагітності найкраще почати за 3 місяці до зачаття.

Яких лікарів слід відвідати до вагітності

 • Гінеколог. Лікар перевірить, чи немає подружжя захворювань, які можуть нести загрозу вагітності і розвитку дитини. Направить на УЗД органів малого тазу, призначить аналізи. Якщо проблеми  є, краще пролікуватись до зачаття і входити у вагітність здоровою.
 • Терапевт. Лікар виміряє тиск, можливо, назначить флюорографію. Направить  на аналіз крові та сечі.
 • Стоматолог. Карієс може нести загрозу вагітності. Тому краще не відтягувати і привести свої зубки в порядок ще до зачаття.

Які аналізи потрібно здати до вагітності

Необхідно здати такі аналізи:

 • Загальний і біохімічний аналізи крові, загальний аналіз сечі.
 • Аналіз крові на цукор.
 • Коагулограму (показники згортання крові).
 • Потрібно визначити свою групу крові і резус-фактор.  Добре, якщо подружжя здасть аналізи вдвох.  Це необхідно, щоб передбачати резус-конфлікт.
 • Мазки і аналіз крові на статеві інфекції - хламідіоз, уреаплазмоз, мікоплазмоз, гонорея, кандидоз (молочниця) - у обох членів подружжя.
 • Не завадить зробити УЗД щитовидної залози і молочних залоз.
 • Важливий аналіз, які здають усі вагітні, є аналіз на TORCH інфекції. Краще здати цей аналіз до вагітності, ніж з тривогою очікувати на результати уже будучи в положенні.

TORCH  - це медична абревіатура перших букв набору інфекційних хвороб, що передаються від вагітної жінки до плоду і можуть призвести до серйозних аномалій розвитку плоду або, навіть, до завмирання вагітності.

TORCH  розшифровується, як:

 • «T» — Токсоплазмоз (англ. Toxoplasmosis);
 • «O» — Інші інфекції (англ. Other) включає вірусний гепатит B, інфекції, які спричинюють віруси Коксакі, сифіліс, вітряну віспу, ВІЛ-інфекцію, хламідіоз . Також останні роки до цього переліку включають вірус Зіка та людський Т-лімфотрофічний вірус;
 • «R» — Краснуха (англ. Rubella);
 • «С» — Цитомегаловірусна інфекція (англ. CMV-infection);
 • «H» — Захворювання, які спричинює вірус простого герпесу (простий герпес, англ. Herpes simplex infection).

Лабораторний тест крові для визначення антитіл (імуноглобулінів груп М та G) покаже, коли жінка була інфікована — давно, чи недавно. Небезпеку для вагітності становлять інфекції, до яких тільки виробляється імунітет. Якщо імунітет вже виробився, наприклад, жінка у дитинстві перехворіла краснухою чи токсоплазмозом і має стійкий імунітет, для майбутньої дитини загрози не має.

Якщо антитіл немає взагалі, значить треба бути більш обережною: зробити щеплення від краснухи і гепатиту В до вагітності; обмежити спілкування з домашніми улюбленцями, нехай краще за ними деякий час по доглядають інші члени родини; обмежити перебування в громадських місцях.

Перелік аналізів може доповнити лікар.

Які вітаміни слід приймати до вагітності

В першу чергу за 2-3 місяці до вагітності потрібно почати приймати фолієву кислоту (вітамін В9). Вона необхідна для формування нервово трубки плоду і попереджає пороки розвитку.

Важливим елементом є йод. Він також попереджає розвиток ускладнень.

Існують препарати, що у комплексі містять фолієву кислоту і йод. Також існують спеціальні вітамінно-мінеральні комплекси для вагітних, що містять залізо, кальцій, цинк, що також важливі для розвитку дитини.

Які вітаміни обрати, порадить  лікар.

Що ще потрібно врахувати

Перед плануванням вагітності обом партнерам слід відмовитись від шкідливих звичок, переглянути своє харчування, побільше бути на свіжому повітрі, вести активний спосіб  життя.

Дитинка – це величезна відповідальність за людське життя. Майбутні батьки повинні відповідально поставитись до такого важливого кроку і забезпечити майбутній маленькій людині всі умови для здорового і гармонійного розвитку.