provse.in.ua на Facebook

ТОКСИКОЗ ПРИ ВАГІТНОСТІ: ЯК БОРОТИСЯ?

Чи не найпершою і найяскравішою ознакою вагітності є токсикоз. Виникає він, як правило, на 4-5 тижні вагітності і може тривати до 16-го тижня. Тобто, весь перший триместр. Пізній токсикоз (гестоз) може розвинутись у другому та третьому триместрі. Деякі жінки відчувають ранній токсикоз уже в перші дні затримки або і раніше. Він проявляється у вигляді сонливості, слабкості, нудоти і блювання. На щастя, не всі жінки переживають ці неприємні явища. Деякі навіть не знають, на яких термінах вагітності виникає ранній токсикоз.

Ознаки раннього токсикозу

 • Нудота, блювота, печія.
 • Сонливість, втомлюваність, головокружіння.
 • Втрата апетиту, втрата ваги.
 • Непереносимість запахів, зміна смакових вподобань.

Зазвичай, прояви токсикозу з’являються вранці, але деякі жінки можуть відчувати слабкість та нудоту упродовж всього дня. Чому ж виникає токсикоз? Причина появи цього стану зумовлена реакцією організму на різкий викид гормонів. З імплантацією плідного яйця в матці, в кров вагітної жінки попадає хоріонічний гонадотропін, глікопротеїн, збільшується рівень гормонів прогестерону та естрогену.

Ще однією причиною виникнення раннього токсикозу є підвищення тривожність, стрес майбутньої мами. Нервове перенапруження і відчуття страху за перебіг вагітності викликають ріст гормонів стресу, які також впливають на самопочуття. Тому, слід налаштуватись на позитив і на благополучний перебіг вагітності і родів.

Як полегшити прояви токсикозу

 • Перш за все, лікарі радять побільше відпочивати. Варто уникати перевтоми, побільше спати і гуляти на свіжому повітрі.
 • Побільше позитивних емоцій. Варто згадати про романтичні комедії та легкі книги, які покращать настрій і допоможуть відволіктись від поганого самопочуття.
 • Снідати слід в ліжку. Потрібно звечора приготувати свій сніданок у вигляді сухарів, води чи соку, і поставити біля ліжка. Або попросити когось із рідних принести сніданок у ліжко. Шлунок запрацює, зменшиться надлишкова кислотність, що допоможе попередити нудоту.
 • Вставати з ліжка слід повільно, щоб різкі рухи не спровокували нудоту.
 • Слід добре провітрювати приміщення.
 • Не запивати їжу рідиною одразу. Після їжі деякий час зберігати вертикальне положення. Їсти часто і малими порціями.

Як боротися з нудотою при токсикозі

Від приступів нудоти допоможуть:

 • чай з м’ятою, склянка води з лимоном без цукру, кислі соки (апельсиновий, лимонний, грейпфрутовий), склянка теплої води з медом та лимонним соком;
 • шматочок лимона натще, ківі, кислі яблука;
 • солоні сухарики або горішки, сухі бублики, скоринка чорного хліба з сіллю.

Головне, «закинути» щось в шлунок одразу після сну, не встаючи з ліжка. Рідину пити малими ковтками.

Від печії під час вагітності рятує молоко, геркулесова каша, морозиво, сире гарбузове насіння, лужна або слабо-лужна мінеральна вода від печії. Прийом лікарських засобів обов’язково слід узгодити з лікарем.

Нормою вважається приступи блювоти до 5 раз на день. Якщо ці приступи відбуваються частіше, потрібно звернутись до гінеколога. Можливо, лікар дасть скерування на капельницю. Просто нудота і блювання раз на день – це стан, який потрібно перетерпіти. Токсикоз скоро мине і можна буде сповна насолодитись чудовим станом вагітності.